R, 26.07.2019
Toomkirik
20:00
Piletid ja passid 25/18 €

graindelavoix

(Belgia)

Carlo Gesualdo “Tenebrae Responsoria”

Kunstiline juht Björn Schmelzer

26. juuli õhtul elustub Haapsalu Toomkiriku võlvide all legend, kui kohtuvad kaks muusikalist isemõtlejat – graindelavoix ja Gesualdo. Festivali peaesineja, ridamisi mainekaid auhindu võitev ning maailma tippfestivalidele oodatud Belgia vokaalansambli graindelavoix’ esituses tuleb ettekandele skandaalse hilisrenessansi helilooja Carlo Gesualdo Tenebrae Responsoria, lihavõtteteenistustel järk-järgult küünlaid kustutades lauldud Kristuse kannatuslugu

Kuulajal tasub vaim valmis panna, sest õhtu tuleb kolmetunnine ja kahe vaheajaga. Ühiselt öösse kulgedes väsivad kindlasti nii publik kui lauljad, kuid minek ühest inimlikust seisundist teise ja omakorda õhtust öösse ongi kontserdi eesmärk ja võlu. Ansambli liikmed ei laula ainult altari juures, vaid kiriku eri paigus ning graindelavoix’ kunstiline juht Björn Schmelzer soovitab ka publikul õhtu  jooksul kohti vahetada – nii hägustub piir aktiivse ja passiivse, esitaja ja kuulaja vahel.

Sündmuse tarbeks sünnib Haapsalu toomkiriku võlvide alla ainult üheks õhtuks eriline chiaroscuro-valgustus. See on õhtu argipäevast väljumiseks, enda sisse vaatamiseks ja hinge puhastumiseks.